Idea funduszy inwestycyjnych

Idea funduszy inwestycyjnych

O funduszach inwestycyjnych słyszał z pewnością każdy z nas, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie zdaje sobie z tego sprawy. Fundusze to powiem nic innego, jak m.in. lokaty, obligacje lub akcje. Na czym dokładnie polega ich idea?

Jej podstawowe założenie to lokowanie pieniędzy przez wiele różnych podmiotów w jednym funduszu, dzięki czemu stają się oni jego uczestnikami. Do inwestowania uprawione są zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a nawet takie, które tej osobowości prawnej nie posiadają. Płynne funkcjonowanie funduszy zapewnia wzajemna kontrola na linii podmioty-partnerzy. Ci z kolei podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Taki mechanizm czyni z funduszy bardzo bezpieczną formę inwestowania, jako że ryzyko zbankrutowania jest tu najmniejsze.

Wszystko zależy jednak od tego, na jaki rodzaj funduszu się decydujemy. Jeżeli jest to jeden z tych należących do kategorii bezpieczne, możemy być pewni dobrych wyników finansowych w przyszłości. Jeśli natomiast liczymy na bardziej spektakularny zysk – skupmy się na czymś bardziej ryzykownym.

http://www.bisnode.pl/blog/poznaj-silne-polskie-marki-pesa-bydgoszcz/